مراحل قفل امنیتی در تلفن همراه

امروز از وب سایت دستگاه حضور و غیاب پارس تردد در خدمت شما هستیم تا با موضوع قفل ها در تلفن همراه بیشتر آشنا شویم.در دنیای امروز استفاده از گوشی موبایل به نحوی شده که جزء نیاز های اصلی هر یک از افراد جامعه است. همان طور که در اطرافیان خود می بینید تقریبا هر فرد بالغی حتی اگر هیچ سوادی هم نداشته باشد یک گوشی موبایل را دارد.

در ابتدا این گوشی ها در ابعاد بزرگ و برای برقراری ارتباط بین مردم استفاده می شد و رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان گوشی های بزرگ و محدود جای خود را به گوشی هایی در سایز های کوچک و کارایی بالاتر دادند.
با توجه به این موضوع که گوشی ها کارایی بالاتری رو پیدا کردند و اطلاعات محرمانه تری را می توان ذخیره کرد به مرور زمان این نیاز حس شد که برای امنیت این اطلاعات نوعی قفل لازم هست تا سطح دسترسی را محدود کند. امروز در این مقاله با ما همراه باشید تا با مراحل گوناگون این قفل ها و مشکلات آن ها بیشتر آشنا شویم.
در ابتدا بازکردن قفل گوشی‌ها به راحتی انجام می‌گرفت و شخص با فشار دادن دو کلید، به راحتی می‌توانست قفل گوشی را باز کند و به اطلاعات آن دسترسی پیدا کند اما همان طور که گفتیم اکنون گوشی‌ها و سطح دسترسی شان پیچیده‌تر شده‌اند. امینت گوشی ها دیگر از طریق اثر انگشت و سیستم تشخیص چهره حالا دیگر عادی شده است.
کمپانی اپل اویل در سری های اولیه گوشی های خود روش لغزشی را برای باز کردن قفل ها استفاده می کرد. ولی سطح امنیت این قفل با توجه روشی که استیو جابز مدیر عامل قبلی شرکت اپل معرفی کرد برای جلوگیری از باز شدن گوشی به طور تصادفی در هنگام جابجایی در داخل جیب عنوان کرد.
بعد از اپل سیستم عامل اندروید روش جدیدی ارائه کرد که به روش Pattern معروف است و عملکرد آن به این شکل است که یک الگوی 3 × 3 را به عنوان رمز عبور خود ایجاد کنند.
اما راه حل الگو یا Pattern اندروید خیلی هم مطمئن نیست. با توجه به مطالعاتی که انجام شده است نشان داده است که چگونه یک الگوی قفل اندروید به راحتی قابل فهمیدن است، آن هم نه توسط کارهای پیچیده و هک کردن، بلکه توسط کسی که دست کاربر را نگاه می‌کند و به سادگی این الگو را حفظ کند و یا با توجه به اثر انگشتی که روی ال سی دی گوشی باقی می ماند می توان به راحتی فهمید که کاربر از چه الگویی استفاده کرده است.

محققان آمریکایی طی یک تحقیق انجام شده این دیدگاه را منتشر کردند که نشان می‌دهد چگونه یک بیننده عادی می‌تواند با مشاهده ار یک فاصله حدود 1.5 تا 2 متری، یک الگو را حفظ کرده و آن را به راحتی به خاطر بسپارد.

بعد از تحقیق بالا همین شرایط مشابه با یک کد شش رقمی ساده فراهم شد که حدس و بخاطر سپردنش بسیار سخت تر بود و تنها یکی از 10 نفری که در زمان زدن کد مشاهده کردن قادر به باز کردن گوشی بودند.
با توجه به تحقیقات انجام شده روش الگو بیشتر برای مغز انسان به یاد ماندنی است، زیرا مغز عاشق الگوها و اشکال است و الگو ها خیلی بهتر در ذهن می مانند.پس در نتیجه الگوها قطعا کمتر از رمزهای عبور امن هستند.
طبق آمار انجام شده تنها 11 درصد قادر به شناسایی یک رمز عبور شش رقمی پس از یک بار مشاهده و 27 درصد پس از دومین مشاهده بودند.
راه حلی که می توان برای امنیت گفت این است که کاربرانی که حساسیت بیشتری راجع به امنیت گوشی خود دارند باید به ناچار از رمز عبور شش رقمی استفاده کنند. هر چند که روش pattern ساده‌تر ولی روش قفل گذاری رمز عبور کمی زمان گیر تر و آزاردهنده است.

اما شرکت های بزرگ تلفن همراه در این زمینه در حال پیش روی به سمت روش‌ های غیر از رمز عبور و الگویی مانند سیستم تشخیص چهره است که این سیستم در دستگاه حضور و غیاب نیز جایگاه خوبی پیدا کرده است.
همچنین سیستم های قفل گذاری اثر انگشت نیز در این روز ها جایگاه خوبی پیدا کرده و کاربران می توانند به راحتی و با گذاشتن انگشت خود روی سنسور مورد نظر قفل گوشی خود را باز کنند ولی همان گونه که در بعضی از محصولات دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی این امکان خطا بخاطر کیفیت پایین این سنسور ها وجود دارد، در تلفن همراه نیز این اشتباه وجود دارد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *