سیستم حضور و غیاب

سیستم حضور و غیاب چیست؟

در دهه های قبل تر برای کنترل ورود خروج پرسنل بجای استفاده از دستگاه حضور و غیاب این امر به صورت دستی در دفتر حضور و غیاب انجام می شد و مشکلات فراوانی مثل عدم دقت در محاسبه ی تردد پرسنل، تقلب برخی کارکنان و… وجود داشت که با پیشرفت تکنولوژی و وارد شدن سیستم های حضور و غیاب ، امروزه اکثر سازمان ها از نرم افزار حضور و غیاب استفاده می کنند.

در دنیای امروز با استفاده هر چه بیشتر از سیستم های كامپیوتری در امور مختلف اداری ، نقش نرم‌افزار مناسب و بهینه در این سیستم ها بسیار ضروری بوده و در این بین سیستم های كنترل كاركرد از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند . با در نظر گرفتن اهمیت كنترل تردد و محاسبه دقیق كاركرد پرسنل و نیازهای جدیدتر مدیریت و دسترسی سریع به اطلاعات، سیستم حضور و غیاب به گونه ای طراحی گردیده تا بتواند جوابگوی نیازهای پرسنلی سازمان باشد. پارامترهای كاركرد كاركنان شامل : میزان كاركرد ، غیبت ، مرخصی ، مأموریت و اضافه ‌كاری  و… می باشد كه توسط سیستم حضور و غیاب ثبت ومحاسبه می گردد .

سامانه حضور و غیاب که شامل دستگاه و نرم افزار حضور و غیاب می شود عبارت است از سیستمی که به مجموعه های مختلف امکان مدیریت زمان بندی و بهره وری از نیروهای انسانی خود را می دهد. مدل های مختلف مربوط به این دستگاه بر اساس نیاز های سازمانی شرکت های گوناگون، شامل ویزگی های متنوعی است که بر اساس نوع تقاضای هر مجموعه، می تواند ترکیبی از فاکتورهای مورد توجه منابع نیروی انسانی بوده و در نتیجه خروجی قابل قبول را ارائه دهد.

برای کنترل تردد کارمندان یک شرکت یا سازمان باید زمان رفت و آمد آن ها را بررسی و زیر نظر داشت و این کار دشوار و زمان گیر است ، در نتیجه نیاز به نرم افزاری می باشد که در محیط کاری ، ساعت حضور و غیاب در آن ثبت شود تا  بتوان توسط آن فیش حقوقی کارکنان را تعیین کرد.

نرم افزار و دستگاه حضور و غیاب موجب می شود که نظارت و مدیریت پرسنل به نحو درست و دقیقی انجام شده و از کم کاری های احتمالی کاسته شود درضمن این اطمینان برای پرسنل حاصل می شود که به هیچ عنوان حقی از آن ها ضایع نشده و کلیه تردد ها ها طبق قوانین و مقررات و ساعات ثبت شده در سیستم صورت گیرد. با اتوماسیون کردن حضور و غیاب در یک سازمان، کلیه عملیات مربوط به ورود و خروج کارکنان شامل مرخصی ها، مأموریت ها، اضافه‌کاری، شیفت ها، تقویم‌کاری و کارکرد پرسنل ثبت شده و قابل بازیابی است.

همان طور که مطالعه کردید شما با خرید یک دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و نرم افزار حضور و غیاب نه تنها در هزینه های خود بابت دقت بالای محاسبات و کوچکترین دقایق صرفه جویی می کنید بلکه انرژی و زمان کمتری را صرف این امر می کنید و تقلب را به صفر می رسانید و جای هیچ صحبتی برای پرسنلتان با قی نمی ماند.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *