انواع دستگاه حضور و غیاب

انواع دستگاه حضور و غیاب

یکی از مواردی که در زمان خرید دستگاه حضور و غیاب باید به آن دقت شود انتخاب نوع سیستمی است که متناسب با شرکت یا سازمان شما باشد. امروز در این بخش از وب سایت پارس تردد قصد داریم ابتدا با انواع سیستم های حضور و غیاب آشنا شویم و توضیح دهیم که هر نوع از دستگاه ها چه قابلیت هایی دارد.

در چند سال گدشته دستگاه های حضور و غیاب در بین سازمان ها جایگاه خوبی را پیدا کرده اند و تقریبا تو اکثر شرکت ها این نیاز حس شده است که با خرید یک دستگاه هم در زمان صرفه جویی می شود و هم یک نظم یکپارچه ای برقرار می شود.

اما چه دستگاهی با چه قابلیت هایی را انتخاب کنیم؟
اگر قصد خرید را دارید این مسئله ی مهمی است که چه دستگاهی با چه آپشن هایی را تهیه کنیم. در این قسمت می خواهیم با انواع سیستم های حضور غیاب و قابلیت های هریک بیشتر آشنا شویم.

دستگاه حضور و غیاب پانچی
این مدل دستگاه جزء اولین مدل هایی می باشد که وارد بازار شد و نحوه کارکرد آن به این شکل بود که یک کارت مخصوص ورود خروج هر کارمند بود و در هر بار تردد ساعت آن شخص روی کارت ثبت می شد.این مدل به ندرت در بازار دیده می شود و از قدیمی ترین مدل ها به شمار می رود.

دستگاه حضور و غیاب کارتی
بعد از دستگاه های پانچی سری جدیدتری از دستگاه حضور غیاب وارد شد که نحوه عملکرد آن به این شکل بود که هر شخص یک کارت مخصوص داشت که در زمان تردد مانند دستگاه های پوز می کشید و در نهایت از دستگاه تخلیه اطلاعات انجام می شد و از طریق نرم افزاری که روی سیستم نصب می شد عملیات محاسبه انجام می دادند.
البته در مدل های متنوعی از جمله دستگاه حضور و غیاب کارتی بدون تماس، بارکدی و کارتی مغناطیسی عرضه شد و از معایب دستگاه های کارتی این بود که امکان تقلب در بین افراد وجود داشت و بعضی از کارمندان کارت خود را به شخصی که زودتر وارد مجموعه می شد می دادند تا تردد آن ها را نیز ثبت کند.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی
با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی و خطاهایی که در دستگاه حضور و غیاب کارتی دیده شد سری جدیدتری از سیستم های حضور و غیاب وارد بازار شد که تردد پرسنل را از طریق اثر انگشت افراد ثبت می کند و نحوه ی عملکرد آن بدین شکل است که ابتدا برای تعریف هر انگشت روی سنسور دستگاه سه بار قرار داده می شود و بعد از آن پرسنل در زمان ورد و خروج خود یکبار انگشت خود را روی سنسور می گذارند و تردد آن ها ثبت می شود.
با آمدن دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی امکان تقلب و خطا به شدت کاهش پیدا کرد. البته این نوع از دستگاه ها دارای مدل های مختلفی می باشند که در بعضی از آن ها امکان تعریف کارت و اثرانگشت به صورت همزمان وجود دارد.
نکته ای که در این بخش گفتن آن را لازم میبینیم این است که ما دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی را به یک محیط کارگاهی که کار آن ها با دست انجام می شود توصیه نمی کنیم. زیرا معمولا در این محیط ها بعد از مدتی اثر انگشت افراد از بین می رود و امکان تردد را کمی سخت می کند.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره
یکی از جدید ترین و بی درد سرترین سیستم هایی که امروزه در بحث کنترل تردد پرسنل به شما پیشنهاد می دهیم، دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره است. مدل های متنوعی از این سیستم ها برای مکان های امنیتی و حتی نظامی استفاده می شود و در صد خطا را به حد زیادی کاهش داده است.
کارکرد آن به این شکل است که ابتدا چهره ی فرد روی دستگاه تعریف می شود و در زمان ورود و خروج، افراد جلوی دستگاه مکث کرده و در کمتر یک ثانیه خیره شدن به دستگاه تردد آن ها ثبت می شود.دقت این سنسور ها معمولا بالا می باشد به این گونه که اگر آقایان ریش بذارند یا خانم ها آرایش کرده باشند در زمان تردد اهمیتی ندارد.
البته دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره به صورت ترکیبی با اثر انگشت و کارت نیز موجود می باشد. پیشنهاد ما به مجموعه هایی که با دست سر کار دارند این مدل می باشد تا بدون تماس به راحتی بتوانند تردد خود را ثبت کنند.
در صورتی که هر سوالی در خصوص دستگاه حضور و غیاب و انواع آن داشتید در این بخش مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *